Energia odnawialna i jej rodzaje
Odnawialne źródła energii cieszą się coraz większą popularnością w naszym kraju. Pozwalają na ograniczanie wykorzystywania nieodnawialnych surowców, na przykład węgla, a zarazem są równie efektywne. Wyjaśniamy, jakie są rodzaje takich źródeł energii.
Odnawialne źródła energii – najważniejsze informacje
Najprościej rzecz ujmując, są to źródła energii pochodzące z ekologicznych i niewyczerpalnych zasobów. Dzięki temu ich wykorzystywanie nie wywiera niekorzystnego wpływu na środowisko naturalne. Nie zwiększają emisji gazów cieplarnianych, a zatem nie przyczyniają się do wzrostu poziomu dwutlenku węgla w atmosferze. Większość tego typu źródeł jest łatwo dostępna, ale dobór wykorzystywanego typu powinien być dostosowany do konkretnego obszary geograficznego oraz możliwości pozyskujących je firm lub osób prywatnych. W wielu przypadkach okazują się znacznie bardziej opłacalne od swoich tradycyjnych odpowiedników, na przykład węgla. Więcej dowiesz się od E.ON.
Rodzaje odnawialnych źródeł energii
Energia odnawialna może pochodzić z wielu źródeł, a najczęściej są to:
- energia słoneczna – najpopularniejsze ze wszystkich OZE. Najczęściej służy do wspierania paneli fotowoltaicznych, które pozwalają na jej konwertowanie na energię elektryczną. Takie rozwiązanie daje możliwość całkowitego uzależnienia od tradycyjnych dostawców prądu.
- energia wodna – elektrownie wodne wykorzystują siłę przypływającej wody, na przykład w rzekach. Jest to opcja o bardzo dużym potencjale, która wypiera wykorzystywanie niekorzystnej dla środowiska energii jądrowej.
- energia wiatrowa – wykorzystywana poprzez elektrownie wiatrowe złożone z dużej ilości wiatraków, które mogą być umieszczane na lądzie lub w wodzie, na przykład w morzu. Jest opłacalna w miejscach, w których często występują silne podmuchy wiatru.
- biomasa – energia powstająca dzięki wykorzystywaniu substancji pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. Może występować w różnych stanach skupienia, stałym, ciekłym oraz gazowym.
- energia geotermalna – wykorzystuje ciepło znajdujące się pod powierzchnią ziemi, na przykład w wodzie lub skałach. Dostęp do energii jest możliwy dzięki wykonywaniu odwiertów i podłączaniu do nich odpowiednich instalacji. Popularnym przykładem jej wykorzystania jest użytkowanie gruntowych pomp ciepła do ogrzewania budynków.