Energia wiatrowa – co warto o niej wiedzieć?
Energia wiatrowa jest uważana za drugie źródło energii odnawialnej. Tylko w 2019 roku jej udział OZE w światowej w produkcji energii odnawialnej wynosił 33%. Czym jest energia wiatrowa? Jak jest wytarzana? Podpowiadamy poniżej.
Co to jest energia wiatrowa?
Energia wiatrowa wytwarza się w trakcie różnicy temperatur mas powietrza, spowodowanych nierównym nagrzewaniem się powierzchni Ziemi. Przekształcana jest z energii wiatrowej w mechaniczną w turbinie wiatrowej. Energia wiatrowa napędza łopatki śmigieł wiertnika, to sprawia że wpędza w ruch prądnicę, która generuje prąd elektryczny. Energię wiatrową można wytwarzać na terenie całego kraju, jednak w przypadku instalacji większej elektrowni korzystne warunki występują w niewielkiej części kraju.
Kiedy opłaca się korzystanie z energii wiatrowej?
Energia wiatru jest pozyskiwana z ruchu powietrza spowodowanego gradientem ciśnienia. Warto zwrócić uwagę na to, że na terenie Polski przeważają wiatry zachodnie. W Polsce wiatr osiąga prędkość od 3,5 do 5,5 m/s. Przyjmuje się, że granica opłacalności małych tubin wynosi 4 m/s natomiast w przypadku elektrowni wiatrowych jest to 5,5 m/s. Około 75% energii elektrycznej przypada na wiatry wiejące z prędkością 100 km/h, natomiast 25% poniżej prędkości 100 km/h.
Jakie są zasoby energii wiatrowej w Polsce?
Warunki wiatrowe w Polsce charakteryzują się zmiennością, dlatego w Polsce można wyróżnić aż 3 obszary wietrzności w Polsce:
- kiedy średnioroczna wartość wiatru jest większa niż 5 km/h – to część Suwalszczyzny, okolice Przylądka Rozewie oraz Wybrzeże Słowińskie od Świnoujścia po Hel. To doskonałe miejsce do budowania elektrowni oraz farm wiatrowych
- średnioroczna prędkość wiatru 4 s/m występuje we wschodniej części Kotliny Kłodzkiej, Beskidzie Śląskim i Żywieckim oraz Nizinę Mazowiecką
- Na pozostałych obszarach średnia prędkość wiatru wynosi poniżej 4 s/m, dlatego budowa elektrowni nie jest aż tak opłacalna.
Wiatr jest ruchem powietrza, dzięki możliwości wytworzeniu z niego prądu za pomocą wiatru można otrzymać odnawialne źródło energii.